Yükleniyor
MASTER CARD VİSA CARD NEDİR?

Mastercard Visa Card nedir?

Mastercard Visa Kart sistemlerinin bankacılık hayatına girmesi ile birlikte birçok sistem ortaya çıkmıştır. Dünya piyasalarının yüzde 70’ini ise Mastercard ve Visa Card sistemleri hakim durumdadır. Bu kartlar sayesinde dünyanın her noktasında sayısız banka ve ticari kuruluş ile rahatça alışveriş yapma şansınız vardır. Alışverişinizi yaparken aynı zamanda şirketler tarafından sunulan sayısız avantajı da kullanma şansınız olacaktır. Mastercard ve Visa Card dünya üzerinde en çok bilinirliği olan iki kart sistemidir. ATM ve POS makineleri sayesinde bu kart sistemleri sizin yanınızda kart taşımadan rahatça dolaşmanıza yardımcı olmaktadır.

Bu iki kart sistemi birbirlerinden tamamen ayrı iki finansal kuruluşun ortaya çıkarmış olduğu sistemlerdir. Mastercard ve Visa’nın tam olarak ne olduğuna cevap vermeden önce bunların kuruluşlarını ve dünyaya nasıl yayıldıklarını aktarmaya çalışalım.

Mastercard Visa Kuruluş Detayları

Hem Mastercard hem de Visa Amerika merkezli olarak kurulan şirketlerdir. Visa, Bank of America tarafından 1958 yılında ortaya çıkarılmıştır. Bu fikir şirketin bünyesinde çalışanlar tarafından ortaya atılmıştır. Daha öncede ülke de bu kartların benzerleri kullanılmış olsa da bu kadar geniş kapsamlı olanı ilk defa ortaya çıkarılmıştır. İlk deneme başarısız olsa da yapılan incelemelerin ardından hatalar minimize edilerek tekrar hizmete sunulmuştur. Sadece bir yıl sonra ülkede kredi kartına sahip olan kişi sayısı 2 milyonu geçmişti. Bu inanılmaz başarı ile birlikte şirket neredeyse piyasanın tamamına hakim olmayı başardı.

Mastercard bu gelişmelerin ışığında bankacılık sektörünün ağır toplarından olan 1966 yılında gene Amerika’da kurulmuştur. Banka kartı, kredi kartı gibi materyaller üzerinde hizmet vermek amacıyla kurulan finans şirketi şu an dünya üzerinde ki en önemli iki kart sisteminden birisi olmayı başarmıştır. Mastercard rakibi gibi tek bir finans kuruluşu tarafından ortaya çıkarılmamıştır. Çok uluslu finans şirketleri tarafından birleşip hizmete sunulmuştur. İki şirkette şu an halka açık olan hizmet vermeye devam etmektedir.

Mastercard’ın açılımı, Bankalar arası kart birliği iken, Visa ise Amerikalı finans şirketlerin oluşturduğu birliğin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Hem Visa hem de Mastercard 16 haneli kart numaralarına sahiptir. Ancak Visa kartlarında bu numaralar 4 ile başlarken, Mastercard üzerinde ki numaralar ise 5 ile başlamaktadır.